Mýty o masturbácii

Sebaukájanie alebo masturbácia je ešte aj dnes tabuizovanou témou, o ktorej sa mnohí hanbia otvorene hovoriť. Ako to už v spoločnosti býva, keď sa o niečom hanbia ľudia hovoriť, tak sa o tom aspoň potichu šepká. V tomto prostredí potom vznikajú fámy a nezmysly, ktoré nie sú vedecky overené, no počuli ste ich už toľkokrát, že ste im možno aj uverili.

Ak budeš masturbovať, oslepneš!

Masturbácia spôsobuje slepotu, rast chlpov na dlani, rakovinu a ďalšie zdravotné ťažkosti. Aj takéto nezmysly sa kedysi šírili v  spoločnosti, kde mala cirkev veľmi silné slovo. Dnes sme našťastie sekulárnym štátom a žiadna cirkev alebo sekta by nemala šíriť klamstvá o masturbácii.

Množstvo výskumov dokazuje presný opak – poukazujú na priaznivé účinky masturbácie na ľudský organizmus. Medzi ne patrí aj odbúravanie stresu a napätia, pomoc pri nespavosti, u niektorých žien zmierňuje menštruačné bolesti a pod.

Masturbácia spôsobuje psychické problémy

Tento mýtus je sčasti pravdivý. Masturbácia môže vyvolávať pocit viny, ten je však dôsledkom nesprávnej výchovy v mladosti. Ak deťom niekto od malička opakuje, aká je masturbácia zlá, perverzná a hriešna, netreba sa čudovať, ak takéto deti a neskôr dospelí ľudia pri alebo po masturbácii prežívajú pocit viny a zahanbenia.

Ľudia vo vzťahu nemasturbujú

Ide o stále veľmi živý mýtus. Masturbácia môže a často aj slúži ako doplnok alebo náhrada sexu v partnerskom vzťahu či manželstve. Niektorým párom môže masturbácia zachrániť vzťah. Ak ste na nejaký čas odlúčený, masturbácia je výbornou náhradou sexuálneho spolužitia.

Ojedinelou nie je ani spoločná masturbácia, kedy sa partner alebo partnerka ukoja spoločne. Masturbácia môže poslúžiť aj ako predohra, vďaka čomu si sex partneri vychutnajú naplno.

Masturbujú iba muži

Chlapi sú stvorení pre sex, ženy pre lásku. Ide o jeden z veľmi častých mýtov, ktorý pochádza ešte z čias, keď ženy nemohli voliť, pracovať, jednoducho patrili do kuchyne. Dievčatá boli vychovávané vo svete, kde je sex len niečo špinavé, čo musia chlapovi pretrpieť, aby mohli plodiť deti.

Tieto časy sú už našťastie dávno preč a dnes je ženská masturbácia samozrejmosťou a nikto by sa nad ňou nemal pohoršovať. Väčšina žien túži po sexe a orgazme, presne tak ako chlapi.