Je možné otehotnenie pri antikoncepcii?

Ľudia sa snažia zabrániť nechcenému otehotneniu už od nepamäti. Mnoho dievčať sa v súčasnosti spolieha na antikoncepčné tabletky, ktoré by mali účinné zabrániť počatiu. Poskytujú však 100 % ochranu?

Kde sa vzali antikoncepčné tabletky?

Tabletky sú na trhu už od 60-tych rokov. Už od tej doby si získali popularitu miliónov žien po celom svete. S príchodom tabletiek sa zmenilo sexuálne správanie. Ženy získali väčšiu kontrolu nad svojim životom a mohli sa oddávať milovaniu bez nežiaducich následkov. Priniesli ženám akýsi druh slobody.

Práve sloboda a možnosť výberu sa nepozdávala mnohým náboženstvám. A nepozdáva sa im až doteraz. Každoročne vznikajú petície a boje proti antikoncepčným tabletkám. Niektoré jazyky hovoria, že zabíjajú dieťa ešte predtým, ako má možnosť sa narodiť. Nech je to ako chce, tabletky boli nepochybne revolúciou pri plánovanom rodičovstve.   

Poskytujú tabletky 100% ochranu?

Ak sa tabletky berú pravidelne, ich úspešnosť v boji proti nechcenému tehotenstvu, je až 99%. Často sa však stane, že nastane otehotnenie pri antikoncepcii. Príčinu môžeme hľadať u ženy, ale aj u samotnej tabletky.

Najčastejším dôvodom, prečo otehotnie žena aj napriek antikoncepcii je, že tabletky berie nepravidelne. Na to, aby hormonálne tabletky fungovali, tak ako majú, je potrebné brať ich pravidelne. Rýchly životný štýl, pracovné vyťaženie, alebo zábudlivosť. Ak žena berie tabletky každý deň v inom čase, znižuje sa tým ich účinnosť. Na plných 99% fungujú iba vtedy, keď sa dávkujú pravidelne.

Ich účinnosť sa znižuje, ak popri nich žena užíva aj iné lieky. Či už sú to antibiotiká, určité vitamíny, ale aj bylinky. S niektorými látkami sa hormonálne tabletky bijú a zabraňujú im vykonávať svoju úlohu poriadne. Aj na základe týchto informácii gynekológ predpíše najvhodnejší druh antikoncepcie. Niekedy sa stane, že tabletky si s telom nesadnú. Teda odpoveď na otázku, či môže žena otehotnieť aj počas užívania tabletiek, je rozhodne áno!

Po prehltnutí tabletky prichádza 30 minútové ticho. Trvá presne pol hodinu, kým sa účinné látky z tabletky absorbujú do krvného obehu. Ak počas tohto obdobia žena vracia alebo má hnačku, je vysoká šanca, že tabletka bude neúčinná. Potrebné látky sa nestihnú dostať do krvného obehu. Ak žena otehotnie pri antikoncepcii, tabletky nemajú žiadny efekt na vznikajúci plod.   

Aká ochrana je najúčinnejšia?

Ak neveríte kondómu alebo tabletkám, skúste ich kombináciu. Mnoho žien berie tabletky aj práve preto, aby nemuseli používať pri milovaní kondóm. Muži neznášajú kondóm na svojom penise. Ale dvojitá ochrana pred otehotnením je stále viac ako len jedna.

Existujú však aj iné spôsoby ochrany. Menej využívaná je celková sterilizácia, ktorá je účinná na 99%. Častejšie sa využíva vnútromaternicové teliesko, ktoré sa mení po 3,5 alebo 12 rokoch. Jeho účinnosť je takmer 100%. Pre tie, ktoré nechcú vo svojej maternici cudzí objekt, predstavujeme injekciu. Špeciálna látka sa pichá priamo do krvi každé 3 mesiace.  

Nižšiu ochranu ako 90% poskytujú náplaste, špongie a ženský kondóm. Ak nechcete bábätko, určite sa im oblúkom vyhnite.

5.00 avg. rating (97% score) - 4 votes