Ako prebieha vazektómia alebo mužská sterilizácia?

Ak už máte dosť detí, prípadne žiadne nechcete, máte ako partneri viacero možností. Jednou z nich sú ženské prostriedky proti otehotneniu. Druhou, pre nás menej príjemnou, je zásah do našej mužnosti. Ísť alebo neísť na vazektómiu?

Ako prebieha mužská sterilizácia

Vazektómia ako dočasné riešenie

Vazektómia je akousi antikoncepciou pre mužov. Ženy berú tabletky, dávajú si aplikovať vnútromaternicové telieska a muži si nechajú podviazať semenníky. Robíme to z lásky k ženám. Nechceme, aby trpeli ony, tak trpíme namiesto nich my.

Pri vazektómii sa trvalo alebo dočasne uzatvoria trúbky, v ktorých prúdia spermie. Funguje to jednoducho. Keď sa trúbky uzatvoria, spermie neopustia mužské telo a tým pádom žena nemôže otehotnieť. To je laické vysvetlenie.

Profesionálnejšie znie takto. Spermie sa tvoria v semenníkoch, to všetci vieme. Zo semenníkov putujú cez dve rúry až do ďalších žliaz. Tu sa zmiešavajú s ostatnými tekutinami a vytvorí sa semeno. Vazektómia udržuje spermie ďalej od týchto žliaz, a tým pádom aj od tekutín, z ktorých sa vytvorí semeno. Namiesto toho, aby sa spermie uvoľnili pri ejakulácii, absorbujú sa naspäť do tela.

Efektivita na prvom mieste

Muži nerobia zbytočné veci. Nenakupujeme, keď niečo nepotrebujeme a nezoberieme na rande ženu, pokiaľ sa s ňou nechceme vyspať. Podobné je to aj pri vazektómii. Nepristúpili by sme na ňu, ak by nebola 100 % účinná.

Síce funguje na sto percent, nie je účinná okamžite. Začiatok účinnosti je najdôležitejší fakt, na ktorý väčšina mužov zabúda. Aj po zastavení prívodu spermii do vývodov, stále existuje ich malý počet, ktorý v nich zostáva. Pri milovaní použite radšej kondóm, ktorý zachytí posledné zostávajúce spermie. Obyčajne trvá tri mesiace, kým sa z tela dostanú všetky spermie, ktoré zostali vo vývodoch.  

Dva typy vazektómie

Pri rozhodovaní o vazektómii máte dve možnosti. Jedna z nich vás zavedie priamo pod skalp, druhá je menej drastická a dočasná. Metóda so skalpelom si vyžaduje lokálnu anestéziu v panvovej oblasti. Následne lekár vykoná dva rezy. Každý z nich na jednej strane mieška tak, aby sa dostal k semenovodom, v ktorých prúdia spermie. V tomto type vazektómie sa z nich odstráni určitá časť alebo sa úplne vyberú.  

Ak nie ste úplne rozhodnutý o otázke detí, existuje aj dočasné riešenie. Pri takejto vazektómii sa miešok nenareže, vytvoria sa len malé otvory, ktoré pripomínajú laparoskopickú operáciu. Semenovody sa na oboch stranách podviažu. Toto podviazanie sa dá v budúcnosti ľahko odstrániť.

Kedy uvažovať o vazektómii?

To, či je pre vás vazektómia, alebo mužská sterilizácia ak chcete, vhodná zistite veľmi jednoducho. Pokiaľ sa nájdete v nasledujúcich bodoch, mali by ste nad ňou aj s partnerkou pouvažovať:

  • Chcete si užívať sex bez toho, aby partnerka otehotnela
  • Nechcete v budúcnosti biologické dieťa.
  • Žiadne iné metódy neprichádzajú do úvahy.
  • Nechcete svojmu potomkovi odovzdať dedičné ochorenie.
  • Tehotenstvo by ohrozilo partnerkino zdravie.
  • Bojíte sa iných metód a ich vedľajších účinkov.
  • S partnerkou už máte dosť detí a ďalšie už nepotrebujete.
5.00 avg. rating (96% score) - 2 votes