HIV: Ako sa vyhnúť prenosu najobávanejšej pohlavnej choroby

Prenos vírusu HIV pohlavným stykom

HIV patrí medzi pohlavne prenosné choroby, ktoré by ste naozaj dostať nechceli. Ako to však už býva, choroby si obete nevyberajú. Stačí jedna nepozorná chyba a ľahko sa nakazíte.

Ako prenáša vírus HIV?

Vírus HIV (Human Immunodeficiency Virus) sa rozširuje pomocou určitých aktivít. Nebojte sa, že keď sa stretnete s človekom, ktorý je HIV pozitívny a podáte mu ruku, že ste automaticky nakazený. Možno sa na tom smejete, ale aj v dnešnej civilizovanej technologickej dobe si to mnohí ľudia myslia.

Najčastejšie sa vírusom nakazíte pri pohlavnom styku alebo z ihiel striekačiek. Vírus v našom tele prenášajú iba určité tekutiny, ako napr. krv, semeno, materské mlieko a vaginálne tekutiny.

Na to, aby sa do nášho tela preniesol vírus, musíme prísť do kontaktu s porušeným tkanivom nakazeného. To znamená, že ak napríklad budete spať so ženou nakazenou HIV bez kondómu a vám sa objaví na penise čo i len malá ranka, je veľká šanca, že sa nakazíte.

Kedy je šanca, že nastane prenos HIV?

Vyššie sme už načrtli jeden z možných spôsobov prenosu HIV. Análny a vaginálny sex bez ochrany s nakazeným človekom patrí štatisticky medzi najčastejšie spôsoby prenosu. Ak holdujete drogám a požičiavate si ihly od kamošov, okamžite prestaňte. Ak použijete ihlu po nakazenom človeku, vírus sa do vášho krvného obehu dostane ešte rýchlejšie.

Ďalším smutnejším spôsobom prenosu HIV je tehotenstvo. Ak trpí matka dieťaťa touto diagnózou, je vysoká pravdepodobnosť, že sa nakazí aj dieťa. V tých extrémnejších prípadoch sa môžete nakaziť aj pri orálnom sexe, transfúzii krvi a dokonca aj pri tetovaní. Rovnako škodlivý je aj kusanec od nakazenej osoby, akýkoľvek kontakt s otvorenými ranami a francúzske bozky.  

Keď mám HIV, mám automaticky aj AIDS?

AIDS je najhoršie štádium nakazenia vírusom HIV

Mnoho z nás si myslí, že keď je niekto HIV pozitívny, automaticky má aj AIDS. Nie je to však pravda. AIDS je štvrtým štádiom infekcie. Predtým ako medicína zaznamenala súčasný pokrok, HIV pozitívni ľudia sa dostali do tohto štádia už po pár rokoch.

Dnes je síce medecína už o niečo ďalej, stále však neexistuje liek, ktorý by nás ochorenia navždy zbavil. O to dôležitejšia je prevencia, ochrana pri pohlavnom styku a vernosť. Milovanie s neznámou osobou je síce vzrušujúce, ale nikdy neviete o neznámej žene alebo neznámom mužovi úplne celú pravdu.

5.00 avg. rating (97% score) - 3 votes