Krvácania po pohlavnom styku – mal/a by som navštíviť lekára?

 

krvácania po pohlavnom styku / sexe

Milovanie je najkrajšia vec na svete. A ako to už býva, pekné veci niekedy končia nešťastne. Mužov po sexe nepríjemne prekvapí krv v ejakuláte, ženy zase šalejú z krvácania po pohlavnom styku. Musíme v takom prípade navštíviť lekára?

Krv v mužskom ejakuláte

Krv v ejalukáte vystraší aj toho najsilnejšieho mača. Okamžite začne rozmýšľať, čo sa deje s jeho najcennejším údom. Samozrejme myslí iba na to najhoršie. Pravda je taká, že nie vždy sa prítomnosti krvi v ejakuláte (hematospermie) musíte báť.

Pre mužov mladších ako 40 rokov tento nález nemusí znamenať vôbec nič. Krv nemusí byť znakom vážnych zdravotných ťažkostí a často sa stratí tak ako prišla, nečakane. Pri veku nad 40 rokov je však vyššia šanca, že sa vám vaše telo snaží niečo naznačiť. Sledujte, ako často sa krv v ejakuláte objavuje a či sa s ňou stretávate aj pri močení. Prítomnosť v takomto prípade môže byť predzvesťou rakoviny, poruchy zrážania krvi alebo iných zdravotných ťažkostí.

Spôsobov, ako sa krv dostane do ejakulátu, je hneď niekoľko: infekcia, trauma, niektoré liečebné procedúry, problémy so žilami alebo polypy. Dôležité je sledovať si frekvenciu prítomnosti krvi v ejakuláte. Ak sa objaví viackrát, návštevu lekára určite neodkladajte.

Krvácanie po prvom sexe

Krvácanie po pohlavnom styku sa hovoro nazýva vaginálne krvácanie. Častým dôvodom takéhoto krvácania býva pretrhnutie panenskej blany. Po prvom alebo aj druhom sexe sa môže u ženy vyskytnúť krvácanie. Je to úplne normálne a určite si kvôli tomu netreba robiť veľkú hlavu.

Mladé ženy sú pri prvom sexe zvyčajne nervózne, čo môže spôsobovať aj prílišné sťahovanie panvových svalov. Takto vznikne vo vagíne väčšie “trenie” pri vnikaní mužského údu, čo môže mať za následok aj menšie ranky a krvácanie. Takémuto krvácaniu sa môžete vyhnúť aj použitím lubrikačného gélu alebo dostatočnou predohrou.

Prečítajte si tiež niekoľko tipov, ako sa pripraviť na prvý sex.

Predohra pred sexom je veľmi dôležitá

Chcete bezproblémový sex? Určite nepodceňujte predohru!

Pozor na krvácania po menopauze

Krvácanie u mladších žien nie je také nezvyčajné, ak však naň nie je zjavný dôvod (prvý alebo drsný sex…), určite odporúčame zájsť k doktorovi. Spraví vám potrebné testy a zistí presnú príčinu. Môže ísť o rôzne zápaly, napr. krčka maternice, alebo pohlavné choroby (chlamýdie, kvapavka).

Väčšie riziko však nastáva u žien po menopauze, kde môže ísť o príznak aj vážnejších problémov, napr. rakoviny krčka maternice. V tomto prípade určite návštevu lekára neodkladajte.

Krvácam po pohlavnom styku. Som tehotná?

Veľa mladých dievčat si myslí, že krvácanie po pohlavnom styku sa automaticky rovná oplodneniu. Berú ho ako varovný signál prichádzajúceho tehotenstva. Často však nemá krvácanie po sexe s otehotnením nič spoločné.

Na to, aby sa spermie dostali k vajíčku potrebujú 24 až 72 hodín a následne potrebuje vajíčko niekoľko dní, kým sa usadí v maternici. To, či ste tehotná sa môžete dozvedieť najskôr o 1 celý týždeň.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote